Rumored
92% SPEC SCORE
$810
The iQOO 14 will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.84-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
iQOO 14 Key Features
Display
6.84 inches (1260x2880 pixels) QHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
50 MP Selfie 8K Video
OS
Android 15
Funtouch OS 15
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 150W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO 14 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.84 inches (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color E6 AMOLED |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto), PDAF Aperture size: f/2.5 |
| Tertiary | 50 MP, (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Quaternary | 50 MP, PDAF |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 150W Fast Charging, 65W wireless |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch OS 15 |
Design
| Color Options | Legend White, Alpha, Navy Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | A-GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Gyro, Proximity, Accelerometer, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































