Popular
Release Date: 20 Oct, 2025
90% SPEC SCORE
$582
The iQOO 15 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.85-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with Outstanding 7000... Read More
iQOO 15 Key Features
Display
6.85 inches (1440x3168 pixels) FHD+
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
OriginOS 6 (China)
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
wired, 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
iQOO 15 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.85 inches, 114 cm² (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 508 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 2600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR | PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56) Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, (periscope telephoto), 0.8µm , PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.7 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 50 MP, (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.1 Focal length: 0.64µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 100W wired, 40W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 (China) |
Design
| Dimensions | 163.7 x 76.8 x 8.1 mm (6.44 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 215g |
| Color Options | Black, White, Green, Blue, Color changing |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 18 20 25 26 28 38 40 41 48 66 75 77 78 80 81 83 84 89 91 92 93 94 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2505A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
iQOO 15 Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
























































