Rumored
90% SPEC SCORE
$573
The OnePlus 14R will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
OnePlus 14R Key Features
Display
6.8 inches (1264x2780 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
OS
Android 16
Oxygen OS
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Si/C 6700mAh
Fast Charging, 80W, (SUPERVOOC Charging)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus 14R Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~94.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (3.2 GHz, Single core, Cortex X3 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A715 + 2 GHz, Tri core, Cortex A510) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), AF |
| Secondary | 50 MP, (Ultra Wide) |
| Tertiary | 50 MP, (Macro) |
| Features | HDR, Panorama, Dual LED flash |
| Video Recording | 2160p @60fps, UHD 1080p @60fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/2.4 |
| Features | Punch Hole, Screen Flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 6700mAh |
| Charging | 80W, (SUPERVOOC Charging) Fast Charging, 10W Reverse Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Oxygen OS |
Design
| Water & Dust Resistance | Water Resistance, Dust Resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE 1 3 7 8 38 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor (in display), Face Unlock, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































































