Release Date: 09 Jan, 2023
85% SPEC SCORE
$613
The OnePlus 11 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
OnePlus 11 Key Features
Display
6.7 inches (1440x3216 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+32+48 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
OxygenOS 14 (International)
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD, 100W, 1-50% in 10 min, 1-100% in 25 min (advertised) - International
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus 11 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO3 Fluid AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 525 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 - 128GB only, UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 32 MP, 48mm (telephoto), PDAF, (1/2.74") Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 48 MP, 115˚, (ultrawide), AF, (1/2.0") Aperture size: f/2.2 |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Dual-LED flash, HDR, panorama, Auto HDR |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 25mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 100W, 1-50% in 10 min, 1-100% in 25 min (advertised) - International wired, PD - USA, 80W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | OxygenOS 14 (International) |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.1 x 74.1 x 8.5 mm (6.42 x 2.92 x 0.33 in) |
| Weight | 205g |
| Color Options | Titan Black, Eternal Green, Jupiter Rock |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2x Nano-SIM, eSIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 38 39 41 40 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 25 28 30 38 40 41 66 71 75 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | PHB110, CPH2449, CPH2447, CPH2451 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































































