Release Date: 20 Jun, 2017
84% SPEC SCORE
$543
The OnePlus 5 comes with Android 7, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.5-inches sharp FHD display, perfect for both work and entertainment. With a Average 3300 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $543 this... Read More
OnePlus 5 Key Features
Display
5.5 inches (1080x1920 pixels) FHD
Camera
16+20 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm)
OS
Android 7
OxygenOS 10.0.0
Ram & Storage
6GB + 64GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 3300mAh
wired, 20W
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus 5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm² (~73% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Optic AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 401 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Adreno (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 540 |
Storage
| Memory | 6GB + 64GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide), 1.12µm, PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 20 MP, 36mm (standard), 1.0µm, AF, (1/2.8") Aperture size: f/2.6 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR, panorama, dual-LED flash |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps @30/120/480fps Auto HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 20mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | Auto-HDR |
| Video Recording | 1080p (gyro-EIS) |
Battery
| Battery Capacity | 3300mAh |
| Charging | 20W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 7 |
| OS UI | OxygenOS 10.0.0 |
| Software Updates | Android 10 |
Design
| Dimensions | 154.2 x 74.1 x 7.3 mm (6.07 x 2.92 x 0.29 in) |
| Weight | 153g |
| Color Options | Midnight Black, Slate Gray |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (3CA) Cat12 600 150 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, apTX HD, |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | A5000 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OnePlus 5 Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.






















































































