Upcoming
89% SPEC SCORE
$582
The upcoming OnePlus 15T will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.32-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
OnePlus 15T Key Features
Display
6.32 inches (1216x2640 pixels) UHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+50 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
OxygenOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7500mAh
Wired, 100W, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 18W PD/QC, 61% in 30 min
Data Updated on: 10 Apr, 2026
OnePlus 15T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.32 inches, 97.9 cm² (~90.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (Wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 85mm (telephoto), 3.5x optical zoom, PDAF Aperture size: f/2.8 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30/60fps 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7500mAh |
| Charging | 100W, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 18W PD/QC, 61% in 30 min Wired, 50W wireless, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OxygenOS 16 |
Design
| Dimensions | 150.6 x 71.8 x 8.4 mm (5.93 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Brown, Green, White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame fiber-reinforced plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 18 26 28 38 40 41 66 48 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | PLZ110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OnePlus 15T Comparisons
Our Latest Blog
Took the Xiaomi 15T for a week-long test - from gaming to camera to battery life. Here’s a brutally honest review of how it really performs.
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.
Looking for a 2025 flagship? The OnePlus 15 offers blazing performance, a crisp AMOLED display, and impressive camera tech in a sleek package.
Find the upcoming OnePlus mobile phones price list in India for 2023. Explore upcoming models, specifications, and expected release dates. Stay informed and make informed purchasing decisions.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
























































































