Upcoming
Release Date: 19 Jun, 2026
84% SPEC SCORE
$1,754
The upcoming Sony Xperia 1 VIII will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can... Read More
Sony Xperia 1 VIII Key Features
Display
6.5 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+48+48 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
5000mAh
Wired, 30W, PD3.0, PPS, 50% in 30 min
Data Updated on: 13 May, 2026
Sony Xperia 1 VIII Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm² (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR BT.2020 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (Wide), 1.12µm, dual pixel PDAF, (1/1.35") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 48 MP, 70mm (periscope telephoto), 1.0µm, dual-pixel PDAF (15cm - ∞), (1/1.56") Aperture size: f/2.8 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 48 MP, 16mm (ultrawide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video Recording | 2160p @24/30/60/120fps, HDR 1080p @30/60/120fps 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 24mm (wide), 1.22µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 30W, PD3.0, PPS, 50% in 30 min Wired, 15W wireless, reverse wireless, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162 x 74 x 8.3 mm (6.38 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 200g |
| Color Options | Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Native Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 75 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2,video output |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
Additional Info
| Models | XQ-GE54, XQ-GE74, XQGE54, XQGE74, XQ-GE44, XQGE44 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Sony Xperia 1 VIII Comparisons
Our Latest Blog
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.
Apple will celebrate the 20th anniversary of the first iPhone’s release in about a year. Apple typically trails Samsung in global sales and is just slightly ahead of Chinese phone manufacturers like Xiaomi, despite selling more phones in the US than competing Android phones. With the upcoming iPhone and generating interest in a potential foldable […] The post iPhone 18: five reasons Apple’s next flagship phone is worth the wait first appeared on TechSpecs Info.
We made a list of the phones that will charge the fastest in 2026. When we talk about how a phone charges, we mean how long it takes to go from almost empty to fully charged. This means the phone has a little battery left, about one percent, and then it gets fully charged. Wired […] The post Top Fast-Charging Smartphones in 2026 first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to enhancing customer experience, brands like Samsung go above and beyond to ensure excellent customer experience. The South Korean tech giant has once again shown its people-first approach by partnering with IKEA to make smart homes simpler and more affordable for everyone. However, there will still be some limits that users should […] The post Samsung and IKEA Join Forces on Smart Homes — With Limits first appeared on TechSpecs Info.




























































