Release Date: 04 Jun, 2025
81% SPEC SCORE
$1,771
The Sony Xperia 1 VII comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Sony Xperia 1 VII Key Features
Display
6.5 inches (1080x2340 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+12+48 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
5000mAh
wired, 30W, 50% in 30 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Sony Xperia 1 VII Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm² (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (wide), 1.12µm, dual pixel PDAF, (1/1.35") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 12 MP, 85mm (telephoto), 170mm (telephoto), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/3.5") Aperture size: f/2.3, f/3.5 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 48 MP, 16mm (ultrawide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video Recording | 2160p @24/30/60/120fps, HDR 1080p @30/60/120fps 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 24mm (wide), 1.22µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 30W, 50% in 30 min wired, 15W wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162 x 74 x 8.2 mm (6.38 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 197g |
| Color Options | Moss Green, Orchid Purple, Slate Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM, Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 75 77 78 1 3 5 7 8 28 38 40 41 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, video output |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
Additional Info
| Models | XQ-FS54, XQFS54EUKCG.GC, XQFS54EUKCV.GC, XQFS54EUKCB.GC, PDX256 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































