Release Date: 30 Jun, 2022
82% SPEC SCORE
$299
The Sony Xperia 10 IV comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Sony Xperia 10 IV Key Features
Display
6 inches (1080x2520 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+8+8 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired (unofficial rating), PD, 21W, QC
Data Updated on: 01 May, 2026
Sony Xperia 10 IV Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6 inches, 84.1 cm² (~82% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 457 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 27mm (wide), PDAF, ( 1/2.8") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 54mm (telephoto), PDAF, (1/4.4") Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 8 MP, 120˚, 16mm (ultrawide), (1/4.0") Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 27mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 21W, QC wired (unofficial rating) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 153 x 67 x 8.3 mm (6.02 x 2.64 x 0.33 in) |
| Weight | 161g |
| Color Options | Black, White, Mint, Lavender |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 20 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 7 8 28 38 41 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XQ-CC54, XQ-CC72 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Sony Xperia 10 IV Comparisons
Our Latest Blog
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.
Apple will celebrate the 20th anniversary of the first iPhone’s release in about a year. Apple typically trails Samsung in global sales and is just slightly ahead of Chinese phone manufacturers like Xiaomi, despite selling more phones in the US than competing Android phones. With the upcoming iPhone and generating interest in a potential foldable […] The post iPhone 18: five reasons Apple’s next flagship phone is worth the wait first appeared on TechSpecs Info.






























































