Rumored
87% SPEC SCORE
$834
The OnePlus 10 Ultra 5G will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
OnePlus 10 Ultra 5G Key Features
Display
6.7 inches (1440x3216 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+8+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus 10 Ultra 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~92.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 525 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (Telephoto) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 50 MP, (Ultra Wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Sony IMX789 |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30fps 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 80W Fast Charging, 50W Wireless Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 163 x 73.9 x 8.6 mm (6.42 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 200.5g |
| Color Options | Blue, Black |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































































