Release Date: 08 Jan, 2026
91% SPEC SCORE
$334
The OnePlus Turbo 6 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
OnePlus Turbo 6 Key Features
Display
6.78 inches (1272x2772 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4
OS
Android 16
ColorOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 9000mAh
wired, 80W, UFCS, 55W PPS, 13.5W PD/QC
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus Turbo 6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 112.4 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR Vivid |
| Protection | HDR Image support |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 825 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (Wide), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 23mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 9000mAh |
| Charging | 80W, , UFCS, 55W PPS, 13.5W PD/QC wired, 27W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16 |
Design
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 217g |
| Color Options | Black, White, Mint |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 48 66 77 78 80 81 84 89 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | PLU110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































