Release Date: 01 Nov, 2024
91% SPEC SCORE
$815
The OnePlus 13 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your... Read More
OnePlus 13 Key Features
Display
6.8 inches (1440x3168 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
OxygenOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C 6000mAh
Wired, PD, QC, 100W, in 13 min, in 36 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
OnePlus 13 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO 4.1 AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 510 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, HDR Vivid |
| Protection | Crystal Shield super-ceramic glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno |
| GPU Core | 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 24GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide Angle), 1/1.43", 1/1.43", (1.12) Aperture size: f/1.6 Focal length: 1/1.43" |
| Secondary | 50 MP, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95", (0.8µm) Aperture size: f/2.6 Focal length: 1/1.95" |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.75", AF, (0.64µm) Aperture size: f/2.2 Focal length: 1/2.75" |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Dual-LED flash, HDR, Panorama, Laser focus |
| Video Recording | 4320p @30fps, Auto HDR 2160p @30/60fps, gyro-EIS 1080p @30/60/240/480fps, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 1/2.74" Aperture size: f/2.4 Focal length: 1/2.74" |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | PD, QC, 100W, in 13 min, in 36 min (advertised) Wired, 50W Wireless, 10W Reverse Wireless, 5W Reverse Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, Stereo Dual Speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OxygenOS 15 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.9 x 76.5 x 9.2 mm (6.41 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 210g |
| Color Options | Black Eclipse, Arctic Dawn, Midnight Ocean |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Ceramic Guard), aluminum frame glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 48 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Aaccelerometer, gyro, proximity, compass, color Spectrum, Fingerprint (under display, ultrasonic) |
Additional Info
| SAR | 1.13 W/kg W/kg (head) |
| In Box Contents | Turbo Charger, Type-A to C Cable |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OnePlus 13 Comparisons
Our Latest Blog
Planning to buy a new phone? Check out this post for iQOO 13 First Impression Unboxing and Review. Read on!
Looking for a 2025 flagship? The OnePlus 15 offers blazing performance, a crisp AMOLED display, and impressive camera tech in a sleek package.
Find the upcoming OnePlus mobile phones price list in India for 2023. Explore upcoming models, specifications, and expected release dates. Stay informed and make informed purchasing decisions.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.




















































































