Rumored
90% SPEC SCORE
$836
The OnePlus 12 Pro will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.73-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 4800 mAh... Read More
OnePlus 12 Pro Key Features
Display
6.73 inches (1440x3412 pixels) UHD
144Hz Refresh rate
Camera
108+48+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4800mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus 12 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.73 inches (~93.01% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO 2.0 AMOLED |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 550 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 600 nits (typ) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP Aperture size: f/1.8 (Wide Angle) |
| Secondary | 48 MP Aperture size: f/2.4 (Telephoto) |
| Tertiary | 50 MP Aperture size: f/2.2 (Ultra Wide) |
| Video Recording | 2160p 1080p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP Aperture size: f/2.2 (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | 100W Fast Charging, 50W Wireless Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 163 x 73.9 x 8.6 mm (6.42 x 2.91 x 0.34 in) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | Black, White |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































































