Rumored
90% SPEC SCORE
$1,671
The OnePlus Open 2 will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 7.84-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power... Read More
OnePlus Open 2 Key Features
Display
7.84 inches (2268x2440 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen4
OS
Android 14
OxygenOS 14
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Open 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.84 inches (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Fluid AMOLED |
| PPI | 425 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Ultra Thin Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen4 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto) Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, (Ultra Wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 32 MP, (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 100W Fast Charging, 10W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OxygenOS 14 |
Design
| Dimensions | 132.2 x 140.5 x 7.4 mm (5.20 x 5.53 x 0.29 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Voyager Black, Emerald Dusk |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ac |
| Bluetooth | v5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, M-sensor Electronic Compass, Gyroscope, Ambient Light Sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































