Release Date: 26 Oct, 2023
88% SPEC SCORE
$1,299
The OnePlus Open comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.82-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4805 mAh battery life, you can stay... Read More
OnePlus Open Key Features
Display
7.82 inches (2268x2440 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+64+48 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
OxygenOS 13.2
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 4805mAh
wired, PD, 67W, 100% in 42 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Open Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.82 inches, 196.7 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO3 Flexi-fluid AMOLED |
| PPI | 426 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2800 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (wide), 1.12µm, multi-directional PDAF, (1/1.43") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 64 MP, 70mm (telephoto), 0.7µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.6 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 48 MP, 14mm, 114˚ (ultrawide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/480fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 20mm (ultrawide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4805mAh |
| Charging | PD, 67W, 100% in 42 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Dolby Atmos enhanced) |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | OxygenOS 13.2 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 153.4 x 143.1 x 5.8 mm (6.04 x 5.63 x 0.23 in) |
| Weight | 245g |
| Color Options | Emerald Dusk, Voyager Black |
| Water & Dust Resistance | splash resistant |
| Build | Plastic front (unfolded), aluminum frame glass back or eco leather back |
| Sim Card Types | Dual SIM (2x Nano-SIM, eSIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 38 39 40 41 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 30 38 40 41 66 71 75 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































































