Popular
Release Date: 22 Dec, 2025
90% SPEC SCORE
$817
The OnePlus 15R comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.83-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
OnePlus 15R Key Features
Display
6.83 inches (1272x2800 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5
OS
Android 16
OxygenOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 7400mAh
wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus 15R Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 113.3 cm² (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| HDR | PWM, HDR10+, HDR Vivid, Dolby Vision |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 25mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS, OIS |
Battery
| Battery Capacity | 7400mAh |
| Charging | 80W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OxygenOS 16 |
Design
| Dimensions | 163.4 x 77 x 8.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 213g |
| Color Options | Charcoal Black, Mint Breeze, Electric Violet |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum alloy frame glass back or fiber-reinforced plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 3 4 5 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | CPH2769, CPH2767 |
| SAR | 1.08 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















































































