Release Date: 11 Dec, 2023
88% SPEC SCORE
$649
The OnePlus 12 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.82-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5400 mAh battery life, you can stay powered... Read More
OnePlus 12 Key Features
Display
6.82 inches (1440x3168 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+48 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
OxygenOS 14 (International)
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Li-Po 5400mAh
wired, PD, 100W, QC, 1-100% in 26 min (International)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
OnePlus 12 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches, 113 cm² (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED, Dolby Vision |
| PPI | 510 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB, 24GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.12µm, multi-directional PDAF, (1/1.43") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 64 MP, 70mm (periscope telephoto), 0.7µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.6 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 48 MP, 14mm, 114˚ (ultrawide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240/480fps Auto HDR, gyro-EIS, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5400mAh |
| Charging | PD, 100W, QC, 1-100% in 26 min (International) wired, PD, 80W, QC, 1-100% in 30 min (USA) wired, 50W, 1-100% in 55 min (advertised) wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OxygenOS 14 (International) |
Design
| Dimensions | 164.3 x 75.8 x 9.2 mm (6.47 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 220g |
| Color Options | Flowy Emerald, Silky Black, Silver |
| Water & Dust Resistance | waterproof and dustproof |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass) |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2x Nano-SIM, eSIM, dual stand-by) or Dual SIM (2x Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 38 39 40 41 48 66 71 1 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 30 38 40 41 66 71 77 78 SA/NSA 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | PJD110, CPH2573 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OnePlus 12 Comparisons
Our Latest Blog
Explore the battle of titans with our in depth OnePlus 12 Pro vs Samsung Galaxy S24 Ultra comparison. Discover cutting-edge features and choose your ultimate flagship experience.
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Want to buy mobile offline? Check this post for the list of the 12 best and most renowned offline stores to buy mobile phones in India. Read on!
Looking for a 2025 flagship? The OnePlus 15 offers blazing performance, a crisp AMOLED display, and impressive camera tech in a sleek package.
Find the upcoming OnePlus mobile phones price list in India for 2023. Explore upcoming models, specifications, and expected release dates. Stay informed and make informed purchasing decisions.


















































































