Rumored
Release Date: 07 Mar, 2025
84% SPEC SCORE
$515
The vivo V31 Pro 5G will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you... Read More
vivo V31 Pro 5G Key Features
Display
6.8 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9300
OS
Android 14
FuntouchOS 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging , 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V31 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9300 |
| CPU | Immortalis 3.25 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G720 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.88 |
| Secondary | 50 MP, (Portrait) Aperture size: f/1.85 |
| Tertiary | 50 MP, (Wide Angle) with autofocus Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps UHD 1080p @30fps FHD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) with Autofocus Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps UHD, 1080p @30fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 100W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | FuntouchOS 14 |
Design
| Color Options | Classic Black, Andaman Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust Resistant |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| Positioning | GPS, Beidou, Galileo, GLONASS, QZSS, NavIC, GNSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0, USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































