Release Date: 07 Mar, 2024
86% SPEC SCORE
$486
The vivo V30 Pro comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
vivo V30 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8200 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, PD, 80W, 1-100% in 43 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V30 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2800 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Schott α glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8200 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 MC6 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.49") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 50mm (telephoto), 0.64µm, PDAF, (1/2.51") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 119˚ (ultrawide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 20mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 80W, 1-100% in 43 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| Software Updates | Funtouch 14 |
Design
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm (6.47 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Bloom White, Waving Aqua, Lush Green, Noble Black |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front (Schott α) glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
Additional Info
| Models | V2319 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































































