Release Date: 25 Sep, 2024
85% SPEC SCORE
$346
The vivo V40e comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.77-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5500 mAh battery life, you can stay... Read More
vivo V40e Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300
OS
Android 14
Funtouch OS 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 5500mAh
wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V40e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches (~93.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 387 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
| Protection | Capacitive Touchscreen |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 |
| CPU | Mali (4x A78 at 2.2GHz+4x A55 at 1.8GHz Kryo CPUs) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Ultra Wide), lens: 5p, AF Aperture size: f/2.0 Focal length: lens: 5p |
| Secondary | 8 MP, (wide angle), lens: 5P, AF Aperture size: f/2.2 Focal length: lens: 5P |
| Features | LED Flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), lens: 5P, 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: lens: 5P, 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 80W wired, 7.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Funtouch OS 14 |
Design
| Dimensions | 163.72 x 75 x 7.49 mm (6.45 x 2.95 x 0.29 in) |
| Weight | 183g |
| Color Options | Royal Bronze, Mint Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































































