Rumored
85% SPEC SCORE
$514
The vivo V26 Pro 5G will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
vivo V26 Pro 5G Key Features
Display
6.56 inches (1080x2376 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+12+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8100
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast charging
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V26 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 398 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8100 |
| CPU | Mali (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G77 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, 25mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.72") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 12 MP, 16mm, 120 (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | Fast charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 8.6 mm (6.26 x 2.89 x 0.34 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Pure Black, Sailing Blue |
| Build | Glass front glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































