Release Date: 25 Feb, 2025
85% SPEC SCORE
$409
The vivo V50 5G comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.77-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable 6000... Read More
vivo V50 5G Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3
OS
Android 15
Funtouch OS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C 6000mAh
wired, PD, 90W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V50 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Diamond Shield Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 15mm, 119˚ (Ultra Wide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Color spectrum sensor, Zeiss optics, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Zeiss optics, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | PD, 90W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch OS 15 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm (6.43 x 3.02 x 0.29 in) |
| Weight | 189199g |
| Color Options | Ancora Red (Rose Red), Satin Black (Titanium Grey), Starry Blue (Starry Night), Mist Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front glass back or plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 42 66 1 3 4 5 8 18 19 26 28 38 39 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 77 78 1 3 5 8 28 40 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2427 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















































































