Rumored
Release Date: 14 Aug, 2024
84% SPEC SCORE
$431
The vivo V31 5G will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
vivo V31 5G Key Features
Display
6.7 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1
OS
Android 14
Funtouch OS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo V31 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~92.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | Adreno 3.2 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP Aperture size: f/1.88 |
| Secondary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 50 MP, AF |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD 1080p @ 30 fps FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) with Autofocus and Screen Flash Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 100W Fast Charging, Reverse Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Funtouch OS 15 |
Design
| Color Options | Bloom White, Noble Black |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.4 |
| Positioning | GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo V31 5G Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
























































































