Release Date: 09 May, 2024
84% SPEC SCORE
$490
The vivo V30e comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5500 mAh... Read More
vivo V30e Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5500mAh
wired, PD, 44W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V30e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| Protection | Schott Xensation |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | PD, 44W wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| Software Updates | Funtouch 14 |
Design
| Dimensions | 164.4 x 74.8 x 7.7 mm (6.47 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 179g |
| Color Options | Velvet Red (Coco Brown), Silk Blue, Sky Mirror |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Build | Glass front, plastic frame glass back or plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































































