Rumored
Release Date: 13 Nov, 2027
92% SPEC SCORE
$1,055
The OnePlus 17 will come with Android 17, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.82-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
OnePlus 17 Key Features
Display
6.82 inches (1440x3216 pixels) FHD
240Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 8K Video
OS
Android 17
OxygenOS 17
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Si/C 10001mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus 17 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| PPI | 517 ppi |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Protection | Crystal Shield super-ceramic glass |
Performance
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (Wide) |
| Secondary | 50 MP, (Periscope Telephoto) |
| Tertiary | 50 MP, (ultrawide) |
| Features | Dual LED Flash |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 10001mAh |
| Charging | 120W Fast Charging, 60W wireless, 15W Reverse Charging, 5W Reverse Wireless Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 17 |
| OS UI | OxygenOS 17 |
Design
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (1.5 m upto 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, apTX, apTX HD, LHDC |
| Positioning | A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Proximity, Compass, Acceleration, Gyroscopes |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































