Rumored
79% SPEC SCORE
$595
The Apple iPhone SE 4 will come with a powerful iOS 18, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.06-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 3279 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Apple iPhone SE 4 Key Features
Display
6.06 inches (750x1580 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
48 MP (Single Camera)
10.8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A16
OS
iOS 18
Ram & Storage
8GB + 64GB
Battery
Li-ion 3279mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone SE 4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.06 inches (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 289 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A16 |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 48 MP, AF Aperture size: f/1.8 |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10.8 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3279mAh |
| Charging | 18W Fast Charging, Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | iOS 18 |
Design
| Color Options | Black, Blue, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient, Barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























