Release Date: 24 Apr, 2020
80% SPEC SCORE
$120
The Apple iPhone SE (2020) comes with iOS 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 4.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 1821 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Apple iPhone SE (2020) Key Features
Display
4.7 inches (750x1334 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
12 MP (Single Camera)
7 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A13 (7 nm+)
OS
iOS 13
Ram & Storage
3GB + 64GB
3GB + 128GB
Battery
Li-Ion 1821mAh
wired, 18W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone SE (2020) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm² (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Retina IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 326 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Ion-strengthened glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A13 (7 nm+) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Apple (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 3GB + 128GB, 3GB + 256GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 12 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240fps HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 7 MP Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 1821mAh |
| Charging | 18W, 50% in 30 min (advertised) wired, 7.5W wireless (Qi) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 13 |
| Software Updates | iOS 17.4 |
Design
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) |
| Weight | 148g |
| Color Options | Black, White, Red |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 29 30 34 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (5CA) Cat16 1024 150 / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A2275, A2296, A2298, iPhone12, 8 |
| SAR | 1.17 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































