Release Date: 31 Mar, 2016
81% SPEC SCORE
$154
The Apple iPhone SE comes with iOS 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 4-inches display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 1624 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Apple iPhone SE Key Features
Display
4 inches (640x1136 pixels) Lower_than_HD
60Hz Refresh rate
Camera
12 MP (Single Camera)
1.2 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A9 (14 nm)
OS
iOS 9
Ram & Storage
2GB + 16GB
2GB + 32GB
Battery
Li-Po 1624mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone SE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 4 inches, 44.1 cm² (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 326 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A9 (14 nm) |
| Fabrication process | 14nm |
| CPU | PowerVR 1.84 GHz Twister |
| CPU cores | Dual-core |
| GPU | PowerVR GT7600 |
| GPU Core | (six-core graphics) |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB, 2GB + 32GB, 2GB + 64GB, 2GB + 128GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 12 MP, 29mm (standard), 1.22µm, PDAF, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps 1080p @120fps 720p @240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 1.2 MP, 31mm (standard) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 1624mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | iOS 9 |
| Software Updates | iOS 15.8.1 |
Design
| Dimensions | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| Weight | 113g |
| Color Options | Space Gray, Silver, Gold, Rose Gold |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO / TD‑SCDMA |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 8 12 13 17 18 19 20 25 26 29 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | A1662, A1723, A1724, iPhone8, 4 |
| SAR | 1.17 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































