Rumored
73% SPEC SCORE
$721
The Samsung Galaxy S30 will come with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4200 mAh battery life, you can stay... Read More
Samsung Galaxy S30 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
16+13 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Exynos 7904 (14 nm)
OS
Android 9
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-lon 4200mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S30 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~84.02% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 7904 (14 nm) |
| Fabrication process | 14nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G71 MP2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 16 MP, PDAF Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 13 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP Aperture size: f/2.0 |
Battery
| Battery Capacity | 4200mAh |
| Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Color Options | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































































