Rumored
86% SPEC SCORE
$1,519
The Samsung Galaxy S27 Ultra will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a... Read More
Samsung Galaxy S27 Ultra Key Features
Display
6.8 inches (1440x3120 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+50+50 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm 8 Gen 5
OS
Android 15
Samsung One UI
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 5100mAh
Fast, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S27 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~88.34% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 515 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm 8 Gen 5 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | (3.39 GHz, Single core, Cortex X4 + 3.1 GHz, Penta Core, Cortex A720 + 2.2 GHz, Dual core, Cortex A520) |
| CPU cores | Octa core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 200 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 50 MP |
| Quaternary | 50 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @60fps 1080p @240fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Charging | 45W Fast |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Samsung One UI |
Design
| Sim Card Types | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint, Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































