Popular
Release Date: 25 Feb, 2022
90% SPEC SCORE
$735
The Samsung Galaxy S22 Ultra 5G comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 5000... Read More
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Key Features
Display
6.8 inches (1440x3088 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+10+10+12 MP (Quad Camera)
40 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW
OS
Android 12
One UI 5.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, PD3.0, 45W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 114.7 cm² (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 19.3:9 |
| PPI | 500 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1750 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno 730 (1x3.00 GHz Cortex-X2 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 - ROW |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP, 23mm (wide), 0.8µm, PDAF, Laser AF, (1/1.33") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 10 MP, 70mm (telephoto), 1.12µm, PDAF, (1/3.52") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 10 MP, 230mm (periscope telephoto), 1.12µm, PDAF, (1/3.52") Aperture size: f/4.9 Focal length: 1.12µm |
| Quaternary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.4µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps 720p @960fps HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 40 MP, 26mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3.0, 45W wired, 15W wireless (Qi/PMA), 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | One UI 5.1 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 228g |
| Color Options | Phantom Black, White, Burgundy, Green, Graphite, Red, Sky Blue, Bora Purple |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 40 41 66 75 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (7CA)Cat20 2000 200 / 5G (5+ Gbps DL) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-S908B, SM-S908B/DS, SM-S908U, SM-S908U1, SM-S908W, SM-S908N, SM-S9080, SM-S908E, SM-S908E/DS |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.






































































