Rumored
90% SPEC SCORE
$1,403
The Samsung Galaxy S26 Edge will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 4700 mAh... Read More
Samsung Galaxy S26 Edge Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+200+50 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 1920P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite chipset
OS
Android 16
One UI 7
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Polymer 4700mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S26 Edge Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 384 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite chipset |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2.91 GHz, Single core, Cortex X1 + 2.81 GHz, Tri core, Cortex A78 + 2.2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 200 MP |
| Tertiary | 50 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @30fps 1920p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP |
| Video Recording | 1920p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4700mAh |
| Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 7 |
Design
| Sim Card Types | Dual SIM, GSM+GSM |
Network
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G bands | 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 700(band 28) 850(band 5) 900(band 8) 1800(band 3) FD-LTE 2100(band 1) 2300(band 40) 2500(band 41) |
| 5G bands | N1 N3 N5 N8 N28 TDD N40 N41 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Bluetooth | 5.4 |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































