Release Date: 07 Jan, 2022
86% SPEC SCORE
$188
The Samsung Galaxy S21 FE 5G comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.4-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4500 mAh battery... Read More
Samsung Galaxy S21 FE 5G Key Features
Display
6.4 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+12+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) - Version 1
OS
Android 12
One UI 6
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 4500mAh
wired, PD3.0, 25W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S21 FE 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.4 inches, 100.5 cm² (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) - Version 1 |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) - Version 1 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 - Version 1 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 6GB + 256GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.8µm |
| Secondary | 12 MP, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 8 MP, 76mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/4.5") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps 720p @960fps HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | PD3.0, 25W, 50% in 30 min (advertised) wired, 15W wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | One UI 6 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 155.7 x 74.5 x 7.9 mm (6.13 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | White, Graphite, Lavender, Olive |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / GSM 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 32 38 40 41 66 1 2 3 4 5 7 12 13 29 25 26 28 38 39 40 41 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 20 28 38 40 41 66 78 SA/NSA/Sub6 41 66 71 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / (5CA) Cat19 1600 200 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-G990B, SM-G990B/DS, SM-G990U, SM-G990U1, SM-G990W, SM-G990E, SM-G9900, SM-G990B2, SM-G990U2, SM-G990W2, SM-G990U3 |
| SAR | 0.77 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































