Release Date: 06 Mar, 2020
89% SPEC SCORE
$179
The Samsung Galaxy S20 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.2-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4000 mAh battery life,... Read More
Samsung Galaxy S20 Key Features
Display
6.2 inches (1440x3200 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+64+12 MP (Triple Camera)
10 MP Selfie 8K Video
Hardware
Exynos 990 (7 nm+) - Global
OS
Android 10
One UI 5
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 4000mAh
wired, PD3.0, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S20 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.2 inches, 93.8 cm² (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 563 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 990 (7 nm+) - Global |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G77 MP11 - Global |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 3.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.8µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.8µm |
| Secondary | 64 MP, 29mm (telephoto), 0.8µm, PDAF, (1/1.72") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1.4µm, (1/2.55") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.4µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps 720p @960fps HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, 26mm (wide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | PD3.0, 25W wired, 15W wireless (Qi/PMA), 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | One UI 5 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 151.7 x 69.1 x 7.9 mm (5.97 x 2.72 x 0.31 in) |
| Weight | 163g |
| Color Options | Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud Pink, Cloud White, Aura Red |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 6) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (7CA) Cat20 2000 200 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-G980, SM-G980F, SM-G980F/DS |
| SAR | 0.76 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































