Popular
Release Date: 06 Mar, 2026
91% SPEC SCORE
$1,299
The Samsung Galaxy S26 Ultra comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.9-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Samsung Galaxy S26 Ultra Key Features
Display
6.9 inches (1440x3120 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+10+50+50 MP (Quad Camera)
12 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
One UI 8.5
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
Wired, PD3.0, 60W, 75% in 30 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy S26 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 115.9 cm² (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 500 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2, Mohs level 6 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.X |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 200 MP, 24mm (wide), 0.6µm, multi-directional PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.4 Focal length: 0.6µm |
| Secondary | 10 MP, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.94") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 50 MP, 111mm (periscope telephoto), 0.7µm, PDAF, (1/2.52") Aperture size: f/2.9 Focal length: 0.7µm |
| Quaternary | 50 MP, 120˚ (ultrawide), 0.7µm, dual pixel PDAF, (1/2.5") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.7µm |
| Features | Laser AF, Best Face, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24/30fps 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | , PD3.0, 60W, , 75% in 30 min Wired, 25W wireless (Qi2.2), 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 8.5 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 214g |
| Color Options | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 66 75 77 78 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 38 41 66 71 77 78 257 258 260 261 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-S948B, SM-S948B/DS, SM-S948U, SM-S948U1, SM-S948W, SM-S948N, SM-S9480, SM-S948E, SM-S948E/DS |
| SAR | 1.09 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































































