Release Date: 02 Oct, 2020
87% SPEC SCORE
$161
The Samsung Galaxy S20 FE 5G comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4500 mAh battery life, you can stay... Read More
Samsung Galaxy S20 FE 5G Key Features
Display
6.5 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
12+8+12 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
OS
Android 10
One UI 5.1
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 4500mAh
wired, PD3.0, 25W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy S20 FE 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 101 cm² (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 407 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide), 1.8µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.8µm |
| Secondary | 8 MP, 76mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/4.5") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | PD3.0, 25W wired, 15W wireless (Qi/PMA), 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | One UI 5.1 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 159.8 x 74.5 x 8.4 mm (6.29 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Cloud Lavender, Cloud Mint, Cloud Navy, Cloud White, Cloud Red, Cloud Orange |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / GSM 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 26 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 1 3 5 7 8 28 40 41 78 Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, / LTE (5CA) Cat19 1800/200 Mbps, / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | SM-G781B, SM-G781B/DS, SM-G781U, SM-G781U1, SM-G781W, SM-G7810, SM-G781N, SM-G781V |
| SAR | 0.70 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy S20 FE 5G Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.





































































