Upcoming
Release Date: 30 Oct, 2024
75% SPEC SCORE
$292
The upcoming Doogee Blade10 Max will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Exceptional 10300 mAh battery life, you can... Read More
Doogee Blade10 Max Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
10300mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Doogee Blade10 Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 10300mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Weight | 326g |
| Color Options | Black, Silver |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























