75% SPEC SCORE
$248
The Doogee Blade10 Ultra comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Long-lasting 5150 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Doogee Blade10 Ultra Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
5 MP (Single Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
5150mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Doogee Blade10 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm² |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 5 MP, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5150mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Weight | 240g |
| Color Options | Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























