Release Date: 24 Jan, 2024
85% SPEC SCORE
$749
The Samsung Galaxy S24+ comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average... Read More
Samsung Galaxy S24+ Key Features
Display
6.7 inches (1440x3120 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+10+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 8K Video
Hardware
Exynos 2400 (4 nm) - International
OS
Android 14
One UI 6.1
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Ion 4900mAh
wired, PD3.0, 45W, 65% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Samsung Galaxy S24+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 110.2 cm² (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 513 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 2400 (4 nm) - International |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Xclipse (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | 8-core |
| GPU | Xclipse 940 - International |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 10 MP, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.94") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1.4µm, (1/2.55" ) Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.4µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24/30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 26mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4900mAh |
| Charging | PD3.0, 45W, 65% in 30 min (advertised) wired, 15W wireless (Qi/PMA), 4.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | One UI 6.1 |
Design
| Dimensions | 158.5 x 75.9 x 7.7 mm (6.24 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM/ Dual eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 66 75 77 78 SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE (up to 7CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | SM-S926B, SM-S926B/DS, SM-S926U, SM-S926U1, SM-S926W, SM-S926N, SM-S9260, SM-S926E, SM-S926E/DS |
| SAR | 1.16 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy S24+ Comparisons
Our Latest Blog
Samsung Galaxy S26 Ultra, S26 Plus, and S26 hands-on review, covering key upgrades in AI, cameras, performance, design, and battery life for the 2026 flagship lineup.
Explore the battle of titans with our in depth OnePlus 12 Pro vs Samsung Galaxy S24 Ultra comparison. Discover cutting-edge features and choose your ultimate flagship experience.
Samsung Galaxy S24 FE receives a huge price drop in India. Explore its AMOLED display, powerful chipset, 8K video recording, and exciting bank discounts.
Discover the upcoming Samsung Galaxy S26 series with leaked details on design, display, performance, cameras, and battery life. Find out the expected release dates and pricing for Galaxy S26, S26 Plus, and S26 Ultra.
Discover the best camera settings for the Samsung Galaxy S24 Ultra. Learn how to optimize resolution, frame rate, Pro Mode adjustments, Night Mode, and Zoom for professional-quality photos and videos
































































