Rumored
Release Date: 30 Jul, 2025
86% SPEC SCORE
$452
The Realme 15 Pro Plus will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a All-day 5700 mAh... Read More
Realme 15 Pro Plus Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
50 MP Selfie 4K Video
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 5700mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme 15 Pro Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~93% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 392 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 50 MP, (Periscope) Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Quaternary | 50 MP, AF |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps 720p @960fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5700mAh |
| Charging | 120W Fast Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 161.5 x 73.9 x 7.8 mm (6.36 x 2.91 x 0.31 in) |
| Color Options | Black, Blue, Yellow |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS , GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Acceleration, Gyroscope, Proximity, Geomagnetic |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































































