Popular
Release Date: 08 Jan, 2026
87% SPEC SCORE
$367
The Realme 16 Pro 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
Realme 16 Pro 5G Key Features
Display
6.78 inches (1272x2772 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300 Max
OS
Android 16
Realme UI 7.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 80W
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme 16 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 112.4 cm² (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 1400 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, PWM |
| Protection | AGC DT star D+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 Max |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 200 MP, 23mm (Wide), 0.5µm, Dual-pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.5µm |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps HDR, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 0.61µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.61µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W Wired, reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Realme UI 7.0 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.6 x 77.6 x 7.8 mm (6.40 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Gold, Pebble Grey, Orchid Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 40 41 42 43 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Proximity, Gyro, Accelerometer, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































































