Rumored
93% SPEC SCORE
$154
The Realme 13x will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Average 5000 mAh... Read More
Realme 13x Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+13+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6020
OS
Android 14
Realme UI 6
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 67W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme 13x Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6020 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) |
| Secondary | 13 MP, (depth) |
| Tertiary | 2 MP, AF |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W Fast Charging, Reverse Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 6 |
Design
| Color Options | Black, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Acceleration, Geomagnetic, Gyro, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































































