Release Date: 18 Dec, 2024
87% SPEC SCORE
$178
The Realme 14X 5G comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable 6000 mAh... Read More
Realme 14X 5G Key Features
Display
6.67 inches (720x1604 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme 14X 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2100 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide) |
| Secondary | 2 MP, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 45W Fast Charging, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Weight | 190g |
| Color Options | Crystal Black, Golden Glow, Jewel Red |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2 |
| Positioning | GPS, Glonass, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity sensor, Compass, Fingerprint |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























































































