Upcoming
91% SPEC SCORE
$115
The upcoming Realme 15 Lite 5G will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Realme 15 Lite 5G Key Features
Display
6.67 inches (720x1604 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme 15 Lite 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~85.05% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 |
| CPU | Mali (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 2 MP |
| Features | 10 x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Filters, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 45W wired |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Color Options | Dark Purple, Speed Green, Victory Gold |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner, Light sensor, Proximity, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































































