Release Date: 25 Mar, 2021
78% SPEC SCORE
$596
The Realme 8 Pro comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.4-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 4500 mAh battery life, you... Read More
Realme 8 Pro Key Features
Display
6.4 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+8+2+2 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
OS
Android 11
Realme UI 3.0
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
4500mAh
wired, 50W, 50% in 17 min, 100% in 47 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Realme 8 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.4 inches, 98.9 cm² (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 411 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 618 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF, (1/1.52") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 8 MP, 119˚, 16mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.3 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/480fps 720p @960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 50W, 50% in 17 min, 100% in 47 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | Realme UI 3.0 |
| Software Updates | Android 12 |
Design
| Dimensions | 160.6 x 73.9 x 8.1 mm (6.32 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 176g |
| Color Options | Infinite Blue, Infinite Black, Punk Black, Illuminating Yellow |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 1 3 5 8 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX3081 |
| SAR | 1.10 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Realme 8 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Discover the powerful performance and cutting-edge features of the Realme GT 5 Pro through our comprehensive review, highlighting its specs and capabilities.
Discover the Realme 15 Pro Game of Thrones Limited Edition: A 6.8" AMOLED display, Snapdragon 7 Gen 4 processor, 50MP triple camera, and 7000mAh battery. Only 5,000 units available at ₹41,999.
Wondering if it’s worth upgrading from the Pixel 8 Pro to the Pixel 10 Pro? Explore a full comparison of display, performance, battery, cameras, and features to see if Google’s latest flagship is the right upgrade for you.
Discover the Realme 16 Pro series with stunning Fukasawa-designed aesthetics, Snapdragon processors, high-resolution cameras, long-lasting batteries, and flagship features at affordable prices.
Realme Neo 7 is almost here! Discover its game-changing features and long-lasting battery that make it a must-have for tech lovers.




























































































