Popular
Release Date: 01 Oct, 2025
90% SPEC SCORE
$192
The Realme 15X 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.81-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day with Exceptional... Read More
Realme 15X 5G Key Features
Display
6.81 inches (720x1570 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
50 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Ion 7000mAh
SUPERVOOC Charge, 60W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme 15X 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.81 inches, 46.9 cm² (~36.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.60µm, PDAF, (28mm) Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.60µm |
| Features | Photo, Portrait Mode, Night, Panorama, Cinematic, TIME-LAPSE |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.61µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.61µm |
| Features | Photo, Ultra-wide Angle, Soft light, Filters, Retouch, Portrait Mode, Night, Panorama, Screen Fill Light |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 60W SUPERVOOC Charge, 6.5W reverse charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 166.1 x 77.9 x 8.3 mm (6.54 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 212g |
| Color Options | Aqua Blue, Marine Blue, Maroon Red |
| Water & Dust Resistance | dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX5250 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































































































