Release Date: 05 Mar, 2025
89% SPEC SCORE
$227
The Realme 14 Pro Lite comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5200... Read More
Realme 14 Pro Lite Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
` 5200mAh
wired, 45W, 50% in 27 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme 14 Pro Lite Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108 cm² (~90.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, multi-directional PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W, 50% in 27 min wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Hi-Res audio) |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.2 mm (6.35 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Glass Gold, Glass Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Realme 14 Pro Lite Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.



































































































