Rumored
Release Date: 26 Dec, 2024
86% SPEC SCORE
$190
The Infinix Note 14 5G will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Infinix Note 14 5G Key Features
Display
6.78 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 700
OS
Android 14
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 14 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~86% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 700 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | Aperture size: QVGA |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 164.4 x 76.7 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
| Color Options | Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































