Release Date: 04 Nov, 2020
83% SPEC SCORE
$217
The Infinix Note 8 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.95-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Extended 5200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $217... Read More
Infinix Note 8 Key Features
Display
6.95 inches (720x1640 pixels) HD
Camera
64+2+2+2 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm)
OS
Android 10
XOS 7.1
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
5200mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 8 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.95 inches, 114.7 cm² (~83% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 258 ppi |
| Brightness | 480 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.73") Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Tertiary | 2 MP, (depth) |
| Quaternary | 2 MP |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | XOS 7.1 |
Design
| Dimensions | 175.3 x 78.8 x 9 mm (6.90 x 3.10 x 0.35 in) |
| Color Options | Gray, Blue, Green |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 / HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 41 1 3 5 7 8 20 38 40 41 1 3 7 8 20 28 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X692, MZ-Infinix X692 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































