Release Date: 19 Mar, 2024
86% SPEC SCORE
$313
The Infinix Note 40 Pro+ comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4600 mAh battery life, you can stay... Read More
Infinix Note 40 Pro+ Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7020 (6 nm)
OS
Android 14
XOS 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4600mAh
wired, 100W, 50% in 12 min (advertised)
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Infinix Note 40 Pro+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | IMG (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 100W, 50% in 12 min (advertised) wired, 20W wireless MagCharge, Reverse wired, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14 |
Design
| Dimensions | 164.3 x 74.5 x 8.1 mm (6.47 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Obsidian Black, Vintage Green |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 28 38 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6851B |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































